Bugün, 15 Temmuz 2024 Pazartesi
 • BIST 100

  11064,85%0,37
 • DOLAR

  32,96% -0,21
 • EURO

  35,94% -0,01
 • GRAM ALTIN

  2573,43% 0,48
 • Ç. ALTIN

  4104,48% 0,17

NATO zirvesi Rusya ile çatışma ve Ukrayna'daki çatışmaya odaklanacak

Ukrayna, blok ülkelerinin temsilcilerinin defalarca belirttiği gibi, NATO'ya davet veya belirli bir zamana yayılmış kabul vaatleri almayacak

DÜNYA 9.07.2024 10:25:00 0
NATO zirvesi Rusya ile çatışma ve Ukrayna

Rusya ile yüzleşme ve Ukrayna'ya askeri destek, Washington'daki üç günlük NATO zirvesinin açılışının ana konuları olacak. Katılımcılar özellikle ittifakın askeri potansiyelini güçlendirmek, üye ülkelerinin ordularının boyutunu artırmak, hava savunma ve füze savunma sistemleri de dahil olmak üzere yeni silahlar edinmek ve Avrupa devletlerinin savunma harcamalarını artırmak için yeni gereksinimler hakkında konuşacaklar.

Ukrayna, blok ülkelerinin temsilcilerinin defalarca belirttiği gibi, NATO'ya davet veya kabul için zamana bağlı vaatler almayacak. Bunun yerine, liderler, Rusya ile çatışmanın sona ermesinden sonra, gelecekte Ukrayna'yı kabul etme niyetinde olduklarına dair genel bir siyasi açıklama yapacaklar. Kiev için "güvenlik garantileri" kisvesi altında, özellikle silah tedariki, askeri eğitim ve istihbarat bilgisi alışverişi konusunda askeri çatışmayı uzatacak bir dizi karar alınacak.

NATO ortak ülkelerine gelince, Ukrayna'ya ek olarak, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda liderleri Çin ve DPRK'ye karşı askeri-politik karşı koymayı görüşmek üzere zirveye davet edildi. NATO bu çatışmayı Rusya ile çatışmanın bir parçası olarak görüyor. Brüksel ve Washington, Çin ve DPRK'nin İran ile birlikte Rusya'nın başlıca müttefikleri olduğuna, Moskova'nın Batı'nın ekonomik baskısıyla başa çıkmasına ve tüm Batılı devletlerin Kiev'e silah tedarik etmesine rağmen Ukrayna'daki özel askeri operasyonu sürdürmek için gerekli askeri kaynakları yoğunlaştırmasına yardımcı olduğuna inanıyor.

 

 

Yıl dönümü

 

Zirve katılımcıları ittifakın kuruluşunun 75. yıl dönümünü kutlayacak. Ancak kutlama iki etkinlik tarafından gölgede bırakılacak.

Öncelikle, bu, ABD Başkanı Demokrat Joe Biden'ın eski başkan ve başlıca siyasi rakibi Cumhuriyetçi Donald Trump ile televizyonda yayınlanan bir tartışmada gösterdiği başarısız performanstır. En sadık destekçileri arasında bile, mevcut ABD Başkanı'nın Amerika Birleşik Devletleri'ni ve NATO'yu yönetme yeteneği konusunda şüpheler uyandırdı. Politico'nun belirttiği gibi, ittifak müttefikleri Biden'ın yeniden seçilme olasılığından şüphe ediyor, bu yüzden Amerikan başkanı liderlik niteliklerini göstermeli ve zirvede yeterliliğini kanıtlamalıdır.

İkincisi, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın Rusya'ya yaptığı son ziyaret, AB ve NATO tarafından ittifakın Ukrayna'ya askeri destek sağlama yönündeki genel çabalarını baltalayan bir gelişme olarak algılandı.

Kiev'in 'geri döndürülemez üyeliği' konusunda hiçbir garanti yok

31 Mayıs'ta ittifak ülkelerinin dışişleri başkanlarının gayrıresmi toplantısının ardından Prag'da düzenlenen basın toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington'daki zirvede "Ukrayna'yı NATO'ya yakınlaştırmak ve üyeliğe giden bir köprü sağlamak için somut adımlar atacaklarını" söyledi. Avrupa ve Avrasya işleri yardımcısı James O'Brien daha sonra Batı'nın Ukrayna'nın NATO'ya giden yolunun geri dönüşü olmayan bir yol olduğunu düşündüğünü ileri sürdü.

Ancak zirvenin arifesinde ABD yönetiminin üst düzey bir temsilcisi, nihai bildirgenin Kiev'in ittifaka katılımının geri döndürülemezliği hakkındaki tezi içereceğini doğrulamadı. Ancak yetkili, bildirinin "müttefiklerin Ukrayna'ya Atlantik entegrasyonu yolunda çok güçlü destek sinyalleri içermesinin ve ayrıca Ukrayna'nın demokratik, ekonomik ve savunma reformları üzerinde çalışmasının önemini vurgulamasının" beklendiğini vurguladı.

Ukrayna'yı silahlandırmak için para

Zirve arifesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun Minsk 3'ü istemediğini, ancak Ukrayna'nın "Rusya'yı kontrol altına alma yeteneğini kazanmasını" sağlamayı amaçladığını söyledi. Bu nedenle Stoltenberg'e göre, Ukrayna krizinin müzakere masasında barışçıl bir şekilde çözülmesi için Kiev'e daha fazla silah sağlanması gerekiyor.

Stoltenberg, zirvede NATO'nun Ukrayna'ya silah tedarikini koordine etmek için ABD liderliğindeki temas grubundan silahların Kiev'e transferini organize etme yetkisini alacağını doğruladı. İttifak müttefikleri için bu tedarikler gönüllü olmaktan ziyade zorunlu hale gelmek zorunda kalacak. Aslında NATO, Ukrayna'ya silah transferini koordine etmeyecek, ancak bu süreci yönetecek. Stoltenberg'e göre bu ihtiyaçlar için Almanya'nın Wiesbaden kentinde yaklaşık 700 subaydan oluşan bir komuta yapısı zaten oluşturuldu.

NATO Genel Sekreteri, zirve için Kiev'e silah ve mühimmat tedarikini finanse etmek üzere ilkbaharda önerdiği uzun vadeli çok yıllık programın taslağının onaylanmadığını kabul etti. Başlangıçta yılda 100 milyar dolarlık bir fon oluşturulmasını savundu, ardından hedefler yılda 40 milyar dolara düşürüldü.

Sonuç olarak, ittifak ülkeleri şimdiye kadar 2025 yılında bu ihtiyaçlar için 40 milyar dolar ayıracakları konusunda bir ön anlaşmaya vardılar. Stoltenberg, zirve katılımcılarının bu rakamı sonraki yıllarda Kiev'e askeri malzeme tedariki için asgari rakam olarak adlandıracaklarını, ancak bunun pratikte nasıl ifade edileceğinin ancak zirvenin nihai bildirgesinin yayınlanmasından sonra netleşeceğini iddia ediyor.

Zirvede ayrıca yeni tedarik vaatleri bekleniyor. Özellikle Stoltenberg, ek mermiler ve füzeler ile yeni hava savunma sistemlerinin sağlanacağını ve Ukraynalı askeri personelin Polonya'daki eğitiminin genişletilmesine karar verileceğini duyurdu.

Sanayinin militarizasyonu ve füze savunması

NATO liderleri ayrıca Rusya ile çatışmanın bir parçası olarak Avrupa'da kendi askeri yeteneklerini geliştirmek için önlemleri görüşecekler. Stoltenberg, öncelikli önlemler arasında, Polonya'daki AEGIS Ashore füze savunma pozisyon alanının kullanımı da dahil olmak üzere NATO hava savunma ve füze savunma sisteminin güçlendirilmesini sıraladı. Bu, ABD'nin 2002'de ABM Antlaşması'ndan çekilmesinden bu yana Avrupa'da konuşlandırdığı iki sistemden biri. ABD ve NATO'nun yaklaşık 20 yıldır "Rusya'ya karşı kullanılamayacak" sistemler olarak bahsettiği şey bu.

İttifak liderleri ayrıca Rusya sınırlarına yakın konuşlandırılmış veya konuşlandırılmaya hazır birliklerin sayısını artırmaya yönelik askeri planları da görüşecekler. Askeri lojistiğin geliştirilmesi, NATO'nun doğu kanadına takviyeleri hızla taşımak için yollar, demiryolları, tüneller, köprüler, limanlar ve havaalanlarının modernizasyonu ve inşası da dahil olmak üzere görüşülecek. Blok ülkelerinin temsilcileri, askeri-endüstriyel kompleksin gelişimini hızlandırma ve hem Rusya ile açık bir çatışmada Ukrayna'ya tedarik sağlamak hem de Kiev'e yapılan tedarikler nedeniyle ciddi şekilde tükenen kendi rezervlerini yenilemek için silah ve mühimmat üretimini artırma planlarını görüşecekler.

Washington yönetimi yetkilisi, ABD'nin Ukrayna'nın hava savunmasını ve askeri yeteneklerini güçlendirmek için yeni adımlar duyurmayı planladığını söyledi. Bunun "Kiev savunma yeteneklerinin önemli ölçüde güçlendirilmesi" anlamına geldiğini açıkladı. Zirve sırasında Washington, Ukrayna'ya Amerikan F-16 savaş uçaklarının sağlanması hakkında da yeni bilgiler yayınlayabilir.

Güvenlik önlemleri

Zirvenin ana etkinlikleri şehrin iş merkezindeki Washington Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek. Güvenlik konuları, ülkenin en üst düzey liderlerine ve yabancı liderlere Amerikan topraklarında koruma sağlayan ABD Gizli Servisi tarafından, Metropolitan Polisi ve Columbia Bölgesi Ulusal Muhafızları ile birlikte ele alınacak. ABD Federal Soruşturma Bürosu, terörist tehditleri belirlemek için durumu izleyecek. Kolluk kuvvetleri, zirve alanının çevresi boyunca arabalar ve yayalar için koruyucu çitler ve kontrol noktaları kuracak. Amerikan başkentinin merkezindeki bazı sokaklar kapatılacak.

Rus muhabirlerin bir kısmına, özellikle TASS muhabirlerine zirve için akreditasyon verilmedi. Örgüt, reddetmenin nedenlerini belirtmedi.


Haber Editörü

Hakan Dikmen 1

hakandikmen30@gmail.com

15 Temmuz’un 15 Dersi

Türkiye’de izinsiz kalan Tatar ve Başkurt halkı

İYİ Partili Milletvekili Türkoğlu isyan etti! Bu kaderimiz olamaz!

Özgür Özel 15 Temmuz gecesi vasiyet videosu çektiklerini anlattı

Girit Adası açıklarında deprem!

Pazaryeri’nde 15 Temmuz şehidi ve terör şehitleri unutulmadı

Bahçeli: FETÖ'nün iç ve dış uzantılarıyla mücadele amansız sürecek

Çaykur dekara 30 kilogram çay alacak

Red Bull Back Line heyecanı Mersin’de başladı

Kuru yük gemisi İstanbul Boğazı'nd arıza yaptı! Karaya sürüklendi

Bakan Tekin 15 Temmuz şehitleri için Karşıya Mezarlığı'nda

Milli Birlik Treni Ankara'dan yol aldı

UMFED İl Başkanı Erdil' den "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" mesajı

Esnek düşünce Alzheirmer’dan koruyor

Namık Kemal Zeybek’ten 15 Temmuz çıkışı! 15 Temmuz bayram da....

Başkan Görgel: “Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde yine hep bir aradayız”

Pençe Kilit'teki sığınakta çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Başkan Tutdere: Adıyaman’ımızı düştüğü yerden kaldıracağız - Videolu Haber

Kamyon motosiklete çarptı: 1’i ağır 2 yaralı - Videolu Haber

Başkan Gülpınar şehitler için okutulan mevlidi şerif programına katıldı

Kocaeli Gölcük'te 15 Temmuz törenleri

Türkiye'den Kuzey Makedonya'daki orman yangına destek

Başkan Güler:”Göndeliç, sayılı turizm merkezlerinden biri olacak”

Trabzon'da pedallar kahramanlar için çevrildi

Sahte diploma dağıttığı iddia edilen Prof., ünlü üniversitenin de sahtesini kurdu!

Başkan Kazım Kurt, İSFALT'ı ziyaret etti

Bakan Uraloğlu: " Kimse böyle bir kalkışmaya cesaret edemeyecek"

15 Temmuz şehitleri İBB önünde anıldı

Osmangazi’de 15 Temmuz şehitleri için lokma ikramı

15 Temmuz şehitleri dualarla yad edildi

Yükleniyor

Haberi Sesli Oku

15 Temmuz, milletimizin bağımsızlık ve demokrasi uğruna verdiği mücadelenin simgesidir

Âsım’ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek

Bu gecenin idrakine erememek kaybımız olur

Belli ki 15 Temmuzun sorularını çalamamışsınız!

Biz bu toprakları katalogdan seçmedik!

Varoluş destanıdır bu yazılan

Ey gafil! Önce bu milletin şanlı tarihine bir bakıver…

Milletimle gurur duyuyorum

Başkan Oral’dan 15 Temmuz mesajı...

Kıymetli Tortumlular

Antalya Muratpaşa'da yaz dönemi kursları devam ediyor

Kocaeli İtfaiyesi hizmet içi eğitimde

Bursa'da Mikromekanik Alanı öğrenci bekliyor

Miniklerin mezuniyet coşkusu

'Nehirden Denize Özgür Filistin'de ödüller sahiplerini buldu

Güneş Okulu Projesi’nde gençlere sektör tanıtıldı

ERÜ Tıp Fakültesi 50'nci dönem mezunlarını verdi

Denizli'de YKS kursu ücretsiz

Lise Medeniyet Akademilerinde YKS yaz okulu kayıtları başlıyor

Abdülkadir Şahin: darbe girişiminin detayları Bursa’da deşifre edildi

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR