Bugün, 15 Temmuz 2024 Pazartesi
 • BIST 100

  11064,85%0,37
 • DOLAR

  33,03% -0,02
 • EURO

  36,09% 0,30
 • GRAM ALTIN

  2571,92% 0,42
 • Ç. ALTIN

  4104,48% 0,17

Oltu’ya genel bir bakış

Tarih sahnesindeki siyasi ve ticari çekişmelerin odak noktasında olmasına rağmen her zaman rengini ve yolunu “vatan”dan yana kullanan bir ilçe, bir şehir veya bir ülke...

ERZURUM 21.01.2024 17:04:00 0
Oltu’ya genel bir bakış

Oltu’ya genel bir bakış

Tarih sahnesindeki siyasi ve ticari çekişmelerin odak noktasında olmasına rağmen her zaman rengini ve yolunu “vatan”dan yana kullanan bir ilçe, bir şehir veya bir ülke... Prosedür açısından ilçe vasfında olmasına rağmen, Osmanlı İmparatorluğunun devletliğe ve sonrasında parçalanmasına ön ayak olan işgal planlarından etkilenmemek için, mevcut Türkiye Cumhuriyetinden daha önce ve bağımsız olarak kurulan bir devlet tecrübesine sahip bir ilçe… Kurtuluş mücadelesinde bağımsızlığın tecrübesine sahip olması yanı sıra, halen daha o zihniyette ki adımlarıyla; halkının, vatanının ve dahi din-i İslamın ender kalelerindendir, Oltu…

Tum1haber/medya/SİYASET/ÖZEL HABER

Erzurum kültür kazanını besleyen en büyük ilçelerinden birisi olması nedeniyle, hem yaşadığı coğrafya hem de bu coğrafya da yer alan halkların kültür yoğunluğunun zenginliğine sahip olan Oltu, inkâr edilemez bir şekilde; ayrı bir güzelliğe, ayrı bir özelliğe ve ayrı bir tüzel kişiliğe sahiptir. 

Şenkaya, Olur, Yusufeli, Uzundere, Tortum ve Narman gibi nadide ve her biri bir diğerinden özel olan ilçelerden ve yerleşim merkezlerinden desteklenerek, kendi profilini ortaya çıkarmış olan Oltu, bugün gelinen noktada diğer ilçelerimiz gibi ekonomik, eğitim, sağlık, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere hiçbir açıdan hak ettiği ve olması gereken seviyede değildir.

Ciddi ve samimi olarak genel bir durum değerlendirmesi yapıldığı zaman; Oltu’nun, sadece ve sadece elinde bulunan tek bir cevheri sayesinde, bugün dünyada tanınmasına rağmen istenilen ve arzu edilen seviyede olmadığını gayet rahat bir şekilde tahlil edilebilmektedir.

İşte bu görüntü çerçevesinde ele aldığımız Oltu, var olma mücadelesi içerisinde siyaset çarkının dişlileri arasında hep bir tarafa doğru yontulmuş ve bir tarafa doğru sürüklenmiş bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Oltu; nüfusunun bir aynısı kadar Erzurum merkezde olmasına rağmen, bir aynısı kadar ve hatta hatta dışarıya diğer illere göç vermesine rağmen, genel bir teşkilatlanmayı gerçekleştirememiş ve diğer ilçelerimizin kaderini aynen yaşayan en büyük ilçemiz konumundadır. Yani her geçen gün geriye giden ve gelişmeye doğru atılım yapamayan diğer ilçelerimizin aynısı.

Son atılan adım olan ve yerli otomuz TOGG da isminin kullanılması, bu konumu artık değiştirmesi gerekmektedir düşüncesi elbette ki hepimizin temennisidir. 

Bize Oltu’yu anlatın diye sorduğumuz sorunun, sadece ve sadece cevabının ilk kelimesinde “Oltu” diye gülümseyen; Oltu ve Yöresi Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Demir’in gözlerinde özlem vardı, umut vardı, sitem vardı ya neyse…

Aslında “Oltu” hemen hemen tüm Türkiye’de ve hatta dünyanın bir takım yerlerinde insanlarımızın ellerindeydi, ceplerindeydi ve hatta bazılarının göğsündeydi, kulağında, parmağında yani hayatının birebir içerisindeydi ama bilinmeden, tanınmadan ve hatta idrak edilmeden diye başlamıştı anlatmaya, Hakan Demir.

“Genelleme yaptığımız zaman; bir Cumhur Reisimizin elindeydi ama aklında değildi. Bir Genelkurmay başkanımızın parmağındaydı ama aklında değildi, bir Başbakanımızın masasının üzerinde ve hatta cebindeydi ama hiçbir zaman gözünün önünde değildi. Bu benzetme bakanlarımız ve hatta hatta diğer illerimizin temsilcisi olan vekilleri bırakın, kendi bakan ve vekillerimizin dahi aklında değildi…  Olmadı, olmadı, olmadı… Bizler veya bizleri temsil noktasında hizmet ettiğini beyan edenler hiçbir zaman Oltu’muzun tanıtımını yapamadılar, yapmadılar, yapamadık… Bir denize sıfır kumsalı olan başka bir ilçemiz kadar değer taşıyamadı Oltu. O sahil kenarındaki ilçemizde bir lahmacuna 500 lira gibi bir rakam biçilirken ve normal karşılanırken, Oltu taşı el işlemeli ve göz nuru bir tespihe 500 lira istemenin utancını yaşayarak geldik bu günlere…” diyen Hakan Demir imkanları elinden alınmış bir hayal kırıklığının yorgunluğunu yaşıyordu Oltu’yu anlatırken.  

Başkan Hakan Demir’e göre Oltu; her türlü zenginliği ve gücünü, halkının vatana olan sevgisine ve bağlılığına, insanlarına olan inanç ve muhabbetine, maneviyatta olan bütün değerlerine olan sadakatine bağlıyordu. 

Demir; “ aslında ekonomik olarak Oltu son birkaç yıldır, devlet teşviklerinden faydalanmak için elini taşın altına koyarak özverili bir biçimde çalışan müteşebbis ruhlu insanlarımızla gündemde ancak onlarında şevkleri birileri tarafından kırılarak iştah kaçırılma operasyonuna tabi tutulmuş gibi görünmektedir. Oltu Organize Sanayi Bölgesinin geldiği nokta bunun en güzel ispatıdır. Çalışan, çalışmakta olan ve çalışmak için çaba harcayan her emeğe saygı ve hürmet duyduğumuz gibi Oltu’da istihdama ve ekonomiye yönelik atılan her adımda bulunanlara minnettarlığımız da sonsuzdur. Onların Oltu’da çalışması bizlerin yüreğine su serptiği gibi yarınlara olan güven ve inancımızı da perçinlemektedir”, diyen Demir; faaliyette olan ve Oltu’ya yatırım yapan firmaların haklı gururunu gözlerinden paylaşıyordu.

Yine, kısa bir zaman sonra yeniden sandık başına gidileceğini, yerel yönetimlerin yeniden siyasetin cenk meydanında bu güzel beldelere hizmet yarışına girerek kendi adaylarıyla halkın karşına çıkacağını ve diğer il ve ilçelerde olduğu gibi Oltu’da da bu görevi üstlenmek için gayret ve istek gösteren şahısların bulunduğunu, belirten Hakana Demir; bunların bir kaçının isminin ilçelerinde ön plana çıkmasına rağmen, kesinlik kazanmadığından dolayı da kimlerin Oltu için ne projesi olduğunu da net olarak göremediklerini ifade ederek, bu tür faaliyetlerin çokluğunun kültür zenginliğinden kaynaklandığını ama bu saatten sonra STK ve Toplum kanaat önderi olarak, Oltu menfaatine çalışmayı geciktiren, oyalayan veya öteleyen hiçbir operasyona da müsamaha ve müsaade göstermeyeceklerinin de altını önemle çizdi. Mesela parti ismi zikretmeden şahıslar üzerinden yola çıktığımızda Oltu’da; parti ismi zikretmeden şahıslar üzerinden yola çıktığımızda Oltu da aday adaylarından Fuat Demir, Necmettin Taşçı, Eftal Gülcü, Adem Çelebi, Eroğlu Er, Adaylığı açıklanan Nazım Koşar, Nuh Bektaş, Mehmet Akyüz, Mustafa Macit, Ergunhan Musaoğlu   isimleri ön plana çıkmakla beraber hepsinin farklı farklı özellikleri ve görüşleri olması amaçlarının Oltu’nun ve Oltu halkının yarınlarının refahı olduğuna inanmaktayız. Ancak görev almaları durumunda atacakları adımların neticesini de hep beraber tahlil edip, değerlendirmeye de alacağımızın bilinmesi gerekmektedir, diyerek Oltu ve yerel seçimlerdeki görüşüne de bir şekilde yer veren Hakan Demir yarınlar için iyi niyet temennileri yanı sıra umudunun da tıpkı diğer Oltulu hemşerileri gibi kendisinde de yoğun olduğunun altını çizerek “hayırlısı” dedi.   

  

 


Haber Editörü

Vedat Kan

vedudi25@gmail.com

İYİ Partili Milletvekili Türkoğlu isyan etti! Bu kaderimiz olamaz!

Özgür Özel 15 Temmuz gecesi vasiyet videosu çektiklerini anlattı

Girit Adası açıklarında deprem!

Pazaryeri’nde 15 Temmuz şehidi ve terör şehitleri unutulmadı

Bahçeli: FETÖ'nün iç ve dış uzantılarıyla mücadele amansız sürecek

Çaykur dekara 30 kilogram çay alacak

Red Bull Back Line heyecanı Mersin’de başladı

Kuru yük gemisi İstanbul Boğazı'nd arıza yaptı! Karaya sürüklendi

Bakan Tekin 15 Temmuz şehitleri için Karşıya Mezarlığı'nda

Milli Birlik Treni Ankara'dan yol aldı

UMFED İl Başkanı Erdil' den "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" mesajı

Esnek düşünce Alzheirmer’dan koruyor

Namık Kemal Zeybek’ten 15 Temmuz çıkışı! 15 Temmuz bayram da....

Başkan Görgel: “Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde yine hep bir aradayız”

Pençe Kilit'teki sığınakta çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Başkan Tutdere: Adıyaman’ımızı düştüğü yerden kaldıracağız - Videolu Haber

Kamyon motosiklete çarptı: 1’i ağır 2 yaralı - Videolu Haber

Başkan Gülpınar şehitler için okutulan mevlidi şerif programına katıldı

Kocaeli Gölcük'te 15 Temmuz törenleri

Türkiye'den Kuzey Makedonya'daki orman yangına destek

Başkan Güler:”Göndeliç, sayılı turizm merkezlerinden biri olacak”

Trabzon'da pedallar kahramanlar için çevrildi

Sahte diploma dağıttığı iddia edilen Prof., ünlü üniversitenin de sahtesini kurdu!

Başkan Kazım Kurt, İSFALT'ı ziyaret etti

Bakan Uraloğlu: " Kimse böyle bir kalkışmaya cesaret edemeyecek"

15 Temmuz şehitleri İBB önünde anıldı

Osmangazi’de 15 Temmuz şehitleri için lokma ikramı

15 Temmuz şehitleri dualarla yad edildi

Vosvos tutkunları Bilecik'teki Küçükelmalı Tabiat Parkı'nda buluştu

İl Protokolü şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldi

Yükleniyor

Haberi Sesli Oku

15 Temmuz, milletimizin bağımsızlık ve demokrasi uğruna verdiği mücadelenin simgesidir

Âsım’ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek

Bu gecenin idrakine erememek kaybımız olur

Belli ki 15 Temmuzun sorularını çalamamışsınız!

Biz bu toprakları katalogdan seçmedik!

Varoluş destanıdır bu yazılan

Ey gafil! Önce bu milletin şanlı tarihine bir bakıver…

Milletimle gurur duyuyorum

Başkan Oral’dan 15 Temmuz mesajı...

Kıymetli Tortumlular

Antalya Muratpaşa'da yaz dönemi kursları devam ediyor

Kocaeli İtfaiyesi hizmet içi eğitimde

Bursa'da Mikromekanik Alanı öğrenci bekliyor

Miniklerin mezuniyet coşkusu

'Nehirden Denize Özgür Filistin'de ödüller sahiplerini buldu

Güneş Okulu Projesi’nde gençlere sektör tanıtıldı

ERÜ Tıp Fakültesi 50'nci dönem mezunlarını verdi

Denizli'de YKS kursu ücretsiz

Lise Medeniyet Akademilerinde YKS yaz okulu kayıtları başlıyor

Abdülkadir Şahin: darbe girişiminin detayları Bursa’da deşifre edildi

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR