Bugün, 15 Temmuz 2024 Pazartesi

TÜRKİYE’MİZİN STRATEJİK DURUMU,

SURİYE OLAYLARI VE MÜLTECİ MESELESİ’NE

PSİKOLOJİK HARP/HAREKÂT YÖNÜ İLE BAKIŞ.

 

Yazımız açıklamaları ile buradadır. https://youtu.be/Mj7xBH1WQUk 

 

Olaya şu zàviyeden bakmak gerek…

1. Türkiye büyük bir imparatorluk bàkîyesidir. Dünya’nın merkezinde, geçmişte üç büyük imparatorluğa yurtluk yapmış bir vatanı tutmuştur. Türk Dünyası’nda, İslâm Âlemi’nde ve tüm mazlum insanlık sathında karşılığı vardır.

2. Suriye, İran, Filistin, Irak Müslüman Türklerin Anadolu’dan önceki göç bölgeleridir.

3. Bölge, Kuzey Afrika dâhil Türkiye’nin iç politika alanıdır.

4. Çıkan olayları, “Türk-Arap Çatışması” olarak göstermek büyük bir bühtandır, gaflettir.

5. Türkiye'nin en başta yapması gereken bize de yakınlaşan Suriye Rejimi ile muhalifleri anlaştırıp, Suriye iç barışını sağlamaktı. Maâlesef bu yapılamadı.

6. Rejim, muhaliflere ve halka karşı acımasız davranmış ve Türkiye’ye müzàhir insanların bölgeyi boşaltması sağlanmıştır. Buna engel olamadık, bilâkis sınırlarımızı kontrolsüz bir şekilde açtık.

7. Suriye ABD, FRANSA, İNGİLTERE, RUSYA eliyle parçalanmış, İsrail için PKK ve IŞİD de kullanılarak SDG ve PKK Bölgesi oluşturulmuştur. Türkiye, buna engel olamadığı gibi Bölge içindeki çoğunluk ARAP, az miktardaki KÜRT ve TÜRKMEN Aşiretleri örgütleyememiştir.

8. Türkiye, girdiği bölgeleri yönetememiştir. Düşünün bölgeye birleştirip bir Bölge valisi atamak yerine komşu illerimize bağlı Vali Yardımcılıklarını oluşturmuştur. MİT, TSK ile harekêt etmeye çalışmış ancak bölgeye vàkıf elemanları istihdam edememiştir.

9. İçişlerimiz bölgede çuvallamış, istikrarsızlığın sebeplerinden biridir.

10. İçişleri, idarenin tepesinde olmasına rağmen güvenliğe Emniyet ve jandarma ile gerektiği ağırlığı koymamışlar.

11. Yönettiğimiz bölgede ÖSO BİRLİKLERİ başta olmak üzere tüm silahlı unsurlar derebeylik gibi davranmış, halka talan ve tecavüz, usulsüz vergiler, haraç vb. dâhil eziyet etmiştir.

12. ABD ve Rusya gibi dış güçler, Suriye’de birlikte hâreket ediyorlar. Siz bir tane Rus S-400'ün İsrail ve ABD Uçaklarını tehdit ettiğini gördünüz mü? YPG-PKK-SDG TERÖR BÖLGESİ'ni Türkiye’ye karşı Rusya korumakta, ABD finans, lojistik ve Askerî destek vermektedir.

13. Türkiye bölgesinde IŞİD/DEAŞ’ı dahî bir yıl sonra tanımlayabilmiştir.

14. Son olayların sebebi Türkiye ve Suriye’nin normalleşme mesajlarıdır. Türkiye’de bu işi gerenler de İngiliz-ABD kontrollüdür, Suriye’de bayrak yakanlar da!.. Bakıyorum mülteci karşıtı yorumlarda kimse ABD-İSRAİL-İNGİLTERE ETKİSİ'nden asla bahsetmiyor. Sanki olayların planlayıcıları provokatörler... Yapmayın. Bu işler böyle basit değil. Neden Kayseri?

15. Suriyeli Mültecileri değerlendirirken önce şunu düşünün; Neden Suriye’de Türkiye’ye müzàhir insanlar, Türkiye’ye sürülerek belli bölgeler boşaltıldı?

16. Suriyeli göçmenlerin en az yüzde 90'ı Türkiye’ye uyum sağladı. Çalışıyorlar. Türkiyeli oldular. Kalanlardan 600.000'e yakın Suriyeli son iki yılda geri gönderildi.

17. Türkiye’de demografi bozulmaktadır. Bu doğru. Ancak doğurganlık, evlilik vd. sosyal sorunların temelinde önce ekonomik sorunlar sonra sosyal/bireysel ahlâk ve din algımızda oluşan yozlaşma ve bozulma var. Bu büyük sorunu ifâde etmeyip daha da kötüsü Mülteci Sorunu'nun arkasına saklayanlar iş birlikçidir.

18. Türkiye’de mülteci sorunu iyi yönetilememiştir. En başta Avrupa'ya en iyiler gitmiştir. Sonra mültecilerin belli bölgelerde yığılmasına engel olunamamıştır.

19. Mültecilerin tanımlanması, hukukî statüleri, sosyal hakları ve sorumlulukları yıllar geçmiş olmasına rağmen ortadadır.

20. Son olaylarla eş zamanlı Irak'ta da provokasyonlar yapılmış, Erbil, Kerkük ve Dohuk'ta pazar yerleri yakılmıştır. Bu olaylar, bölgenin iç barışına ABD tarafından atılmış bir dinamittir.

21. Türkiye’nin teröre karşı Sınır ötesinde, özellikle Irak kırsalında verdiği mücadele, Suriye’ye birlik kaydırmak zorunda bırakılarak zayıflatılacaktır.

22. KASR-I ŞİRİN Anlaşması’ndan bu yana Ayetullahlar gelene kadar İran Batı'ya hiç geçmemiştir. Maalesef “İngiliz Şiası” diyebileceğimiz bu yapı, Türkiye’nin Hükümranlık alanı Osmanlı Milletler Topluluğu alanına girmiştir. Bu bağlamda IRAK ZATEN ABD VE İNGİLTERE TARAFINDAN ADETA ALTIN BİR TEPSİDE İRAN’A SUNULMUŞTUR. Suriye de aynı şekilde. Ancak Suriye’de olaylar başlayalı beri aslında B. ESAD'ın arkasında duranların çoğu Sünnî ulemà ve iş adamlarıdır.

23. Gazze Katliâmı’ndan sonra SURİYE'nin Türkiye ve Bölge açısından önemi ortaya çıkmıştır. PKK-YPG-ABD-İNGİLTERE-İSRAİL TERÖR BLOKU'na karşı Türkiye, Suriye ve Irak Merkezî Hükümetleri ile çözüm bulmak zorundadır.

24. Suriye’de ve Irak'ta Türkiye’den kısmen uzaklaşan Şİİ TÜRKMENLERE ULAŞILMALIDIR.

25. Bölgede çözüm duygusallıkla, sadece Din Kardeşliği perspektifi ile çözülemez. Millî Menfaatler, Ortak Geçmiş, Ortak Gelecek ve menfaatler gösterilmelidir.

26. Türkiye, Psikolojik Harp ve Harekâtı oluşturup yönetememektedir. FETÖ’CÜ İHÀNET DÖNEMİNDE TSK'nin bu imkân kabiliyetleri topluma farklı sunulup kapatılmıştır. Bu konu İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'na 2019 yılında yasa ile tevdî edilmiştir. Ancak kendileri dezenformasyon ile mücadele ve siyâsete müdàhale dışında hele de medeniyet Coğrafyamızda sorumluluk almamaktadırlar.

27. CUMHURBAŞKANIMIZ, İVEDİ MGK VE BAKANLAR KURULUNU TOPLAYIP MHP, CHP’NDEN DE TEMSİLCİLER İLE İVEDİ BİR KRİZ MASASI OLUŞTURMALIDIR. İÇ VE DIŞ TÜM KESİMLERE MİLLÎ BİRLİK GÖSTERİLMELİDİR.

28. SURİYE’YE KOORDİNATÖR BİR CUMHURBAŞKANLIĞI TEMSİLCİSİ HATTA SORUMLUSU ATANMALIDIR.  BÖLGEYİ ÇOK İYİ BİLEN İSMAİL METİN TEMEL PAŞAM BUNUN İÇİN GÖREVLENDİRİLEBİLİR. ZAYIF MİZAÇLI BİRİ, HEPTEN ÇUVALLAR.

29. IRAK VE SURİYE HÜKÜMETLERİ BİRLİKTE HÂREKET ETMEYE İKNA EDİLMELİDİR.

30. OLAYLARA SEBEP OLANLAR BİLİNMEKTEDİR. HEM TÜRKİYE’DE HEM DE SURİYE’DE ABD’NİN MAŞASI BU ADAMLAR DERHAL TUTUKLANMALIDIR.

31. MÜSPET SOSYAL GRUPLAR BEYAN VE İFÂDELERİNE DİKKAT ETMELİDİR. SURİYE’LİLERİN ŞAHSINDA TÜM ORTADOĞU VE KUZEY AFRİKA OSMANLI VATANDAŞI HALKLAR KONUYU YAKINDAN İZLEMEKTEDİR.

32. SURİYELİ KARDEŞLERİMİZ ARAPÇA KONUŞMAKTADIR VE ARAP ÜLKELERİ’NDEKİ HALKLAR KENDİLERİNİ İZLEMEKTEDİR. BU GÜN SURİYELİ MÜLTECİLERİ VE ARAP ÜLKELERİNDEN PARALARI İLE GELEN İŞADAMLARINI KÜSTÜRMEK, OSMANLI MEDENİYET COĞRAFYAMIZDAKİ HALKLARIN BİR KISMINI DA KÜSTÜRMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.

MİLLÎ MAÇLARDA BİZİMLE SEVİNEN, 15 TEMMUZ GİBİ BİR İHÂNET GÜNÜ BİZİMLE SOKAKLARDA YATAN BU İNSANLARI ÖTEKİLEŞTİRMEK NE DİNİMİZE NE DE MERHAMET MEDENİYETLERİ KURAN TÖREMİZE UYGUN OLMAYAN DAVRANIŞLARDIR.

33. TÜRKİYE VATANDAŞI OLAN ARAPLAR AYYILDIZLI PASAPORTLARINI ÖVÜNEREK TAŞIYAN İNSANLARDIR. BUNLARA SOSYAL MEDYADA HAKARET EDENLER CAHİLDİR, NECİP TÜRK MİLLETİ’Nİ HİÇ BİR PLATFORMDA TEMSİL EDEMEZLER.

34. KAYSERİ OLAYLARI ESNASINDA DIŞARIYA ÇIKAMAYAN SURİYELİLER SEBEBİ İLE KAYSERİ OSB’DE FABRİKALAR ÇALIŞAMAMIŞTIR. SURİYELİ VATANDAŞLARIN EVLERİNİ YAĞMALAYANLARIN TAMAMINA YAKINI İŞSİZ, AYLAK VE ZİBİDİ TİPLERDİR.

35. HALKIMIZ MÜLTECİLER KONUSUNDA HER YÖNÜ İLE BİLİNÇLENDİRİLMELİDİR.

36. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, SURİYE’DEKİ KONTROLÜMÜZDE OLAN BÖLGEDE İVEDİ BİR DÜZENLEME YAPMALI, BUNU DA SAVUNMA BAKANLIĞI VE MİT İLE KOORDİNE EDİP, CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ İLE EMRE DÖNÜŞMELİDİR.

MECLİS VE KAMUOYU DÜZENLEMELERLE İLGİLİ BİLGİLENDİRİLMELİ, GEREK SURİYE, GEREK TÜRK HALKI TESKÎN EDİLMELİDİR.

37. ÇIKAN OLAYLARDA PKK-YPG ÇOK ETKİN ROL ALMIŞTIR. TABİİ BÖLGEDE TÜRKİYE İLE HAREKET EDENLERDEN DE MUHTEMEL BİR BARIŞ VE SURİYE’DE OLUŞACAK BİRLİKTEN MENFAATLERİ GİDECEK TALAN VE YAĞMA EKİBİNDEN DE AZMETTİRİCİLERİN TUTUKLANMASI İVEDİLİKLE YAPILMALIDIR.

 

TÜRKİYE, ŞU ANA KADAR VERDİĞİ EMEKLERİ ALGI BOZUKLUĞU SEBEBİ İLE KAYBETMEMELİDİR. KADERİMİZ BÖLGEMİZDEKİ ÜLKELER VE HALKLARLA MECZOLMUŞTUR. BU GERÇEK HERKESÇE BİLİNMELİDİR.

TÜRKİYE, TÜRKİYE’DEN İBARET DEĞİLDİR. TÜM DÜNYADA OLUMLU KARŞILIĞI VARDIR. BUNUN İÇİN BAŞTA MEHMETÇİK VE CUMHURBAŞKANI R. TAYYİP ERDOĞAN’IN ŞAHSININ BÜYÜK EMEKLERİ VARDIR. ORDUMUZ PKK VE DEAŞ İLE MÜCADELESİNDE CİDDİ KAYIPLAR VERMİŞTİR. BUNCA EMEĞİN HİÇ KİMSENİN ZEDELEMESİNE İZİN VERİLEMEZ. 

YABANCI DÜŞMANLIĞI YAPANLAR, BİZE TUZAK KURUYORLAR. ADLÎ VAKÂLARIN MUHATABI İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’DIR. YABANCILARIN SUÇ ORANI BİZİM VATANDAŞLARIMIZIN ÜÇTE BİRİ KADARDIR.

 

BÖLGEDE KRİZ ÇIKARTANLAR, ŞİMDİ “BM BARIŞ GÜCÜ GELSİN.”[1] DİYE DEMEÇ VERİYORLAR. BU HAYÂSIZLAR BM BARIŞ GÜCÜ’NÜN BOSNA’DA, RUS BARIŞ GÜCÜ’NÜN KARABAĞ’DA, DİĞER İSLÂM COĞRAFYALARDA NELER YAPTIĞINI BİLMİYORLAR MI?

 

SURİYE’DE OYUN BÜYÜK…

GAZZE’DEN SONRA HEDEF, LÜBNAN VE SURİYE’DİR. PKK-YPG-SDG OLUŞUMU İSRAİL İÇİN BÖLGEYİ HAZIRLAMAKTADIR. IRAK’TA DA PKK,  IRAK VE SURİYE HÜKÜMETLERİ İLE İVEDİ BİR ARAYA GELİNMELİDİR. KARŞILIKLI GÜVENE DAYALI ÇÖZÜM ARANMALIDIR. BÖLGEDE ABD, İNGİLTERE, İSRAİL, RUSYA, İRAN BİLİN Kİ DIŞ GÜÇTÜR. BİZ OSMANLI MİLLETLER TOPLULUĞU BİLİNCİ GELİŞTİRMELİYİZ. 

 

TÜREYİŞ Strateji ve Yönetim Uzmanı 

 


 

[1] https://x.com/Haberinizcomtr/status/1808477958509674903


TÜRKİYE’MİZİN STRATEJİK DURUMU,

.

Emk. Alb. Halil Mert

6.07.2024 08:18:00

15 Temmuz, milletimizin bağımsızlık ve demokrasi uğruna verdiği mücadelenin simgesidir

Âsım’ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek

Bu gecenin idrakine erememek kaybımız olur

Belli ki 15 Temmuzun sorularını çalamamışsınız!

Biz bu toprakları katalogdan seçmedik!

Varoluş destanıdır bu yazılan

Ey gafil! Önce bu milletin şanlı tarihine bir bakıver…

Milletimle gurur duyuyorum

Başkan Oral’dan 15 Temmuz mesajı...

Kıymetli Tortumlular

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR